2مارس

“ ”

عکس ، کلیپ ، یاداداشت

مطمئنا کسانی که تا بحال حداقل یکی دو بار به شبکه های اجتماعی سر زده باشن با این مفاهیم آشنا هستن و شاید خیلی ها هم از این موارد استفاده کرده باشن .

شما چطور؟ تا حالا چه چیزی رو به اشتراک گذاشتین؟

عکسی از یک روز خوب که با دوستان به تفریح رفتین ، عکس مراسم جشن نامزدی یا اولین عکس های به دنیا اومدن بچتون یا خواهر زاد و برادر زاده .

بعضی اوقات هم عکسی که دیگران منتشر میکنند رو ما به اشتراک میذاریم مثل : یک عکس زیبا از فصل بهار یا یک اتفاق هیجان انگیز و جذاب.

این ها همه نیمه ی پر لیوان رو تشکیل میده و خوشاینده . اما امان از زمانی که یک ویدیو از ضرب و شتم یک خانم رو توی یک وبسایت و یا یک شبکه اجتماعی ببینیم . عکس العمل شما چیه؟؟؟؟؟

باز نشر میکنید ؟ با یک کامنت اعتراضی از داستان میگذرین؟ یا اگر بدونید که قراره یک مورد خشونت آمیز باشه اصلا اجراش نمیکنید؟؟؟

شما مسئولین . بله شما هم مسئول نشر این موارد هستید.شاید به نظرتون دیدن اون کلیپ یا خوندن اون مطلب و لایک کردن یک عکس که قراره به روحیه افراد و یا تفکرات اونها صدمه بزنه تاثیری در جامعه نداشته باشه اما از چند جنبه قابل بررسی هست:

  1. تشویق منتشر کننده مطلب : همین که شما اون محتوا رو بخونید یا ببینید با بالا رفتن تعداد خوانندگان خواه یا ناخواه منتشر کننده تشویق میشه که مطالبی از این دست رو مجددا منتشر کنه چون پیش خودش این نتیجه رو میگیره که این جور مطالب خواهان داره.
  2. مشوش کردن ذهن دیگران : شاید بنظر دیدن یک کلیپ برای یک زمان خیلی کوتاه روی روحیه دیگران تاثیر بذاره ولی چیزی که همه روانشناسان بر اون اعتراف دارن اینه که تاثیرات دراز مدت اون میتونه مخرب باشه
  3. بازی با حیثیت : تا بحال چند تا کلیپ دیدن که اگر اون کلیپ و اطرافیان شخصی که نقش اصلی رو داره ببینن زندگی اون فرد مختل میشه؟ بی پرده بگم : فیلمی که یک خانم و آقا از خلوت خودشون گرفتن ، فیلمی که یک دختر از خودش گرفته و شاید فقط میخواسته برای خودش نگه داره؟ فیلم از یک شخصی که توی یک محیطی که نمیدونسته دوربین داره دست به کاری زده که دیدن اون توسط دیگران باعث خدشه به حیثیتش میشه؟

شما مسئولید . شما در مقابل هر کلیک در دنیای مجازی (مشخصا اینترنت) مسئولید و هر کلیک شما ، هر بازنشر ، هر پیگیری و لایک شما میتونه به یک زندگی خدشه و آسیب وارد کنه . بیاین کمی هم به جای ایجاد چهار چوب های سخت گیرانه توسط حکومت ها خودمون برای خودمون چهارچوب اخلاقی بسازیم. این طوری زندگی هم زیبا تر میشه و هم به یکی از صفت های خدا که پوشاننده ی عیب ها هست نزدیک می شیم. اول فکر کنیم بعد کلیک !!!

ClickResponsibility#

به اشتراک بگذارید

درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

© Copyright 2013, All Rights Reserved