7سپتامبر
نام مناسب

چگونه نام مناسبی برای کسب و کار یا تیم خود پیدا کنم ؟

شاید برای شما این جمله کمی عجیب باشد که برخی صاحبان ایده و کسب و کار میگویند :"سخت ترین بخش کسب و کار من انتخاب نام مناسب بوده".
اما این یک حقیقت اجتناب ناپذیر است و ارتباط کاملا مستقیم و بسزایی در روند رشد یا سقوط کسب و کار شما خواهد داشت .در ادامه چند نکته ی مهم به همراه یکسری ابزارهای مفید برای انتخاب نام را برای شما ارائه خواهم داد.

اجتناب از انتخاب نام های دشوار
شما نباید نامی را برگزینید که ذهن مشتریان بلقوه ی شما را درگیر نام کند. مثلا نامی را برگزینید که هرکسی نتواند آن را تلفظ کند یا به سختی بتوان آن را حفظ یا هیجی کرد . (برای مثال من نمیتوانم درک کنم چرا یک تیم باید اسم فلیگر (Flickr) را برای یک سامانه اشتراک گذاری تصاویر انتخاب کند) شما باید نامی برگزینید که هم راحت تلفظ شده و هم راحت نوشته شود .پیچیده بودن این موارد بعدها در زمان تبلیغات و اشتراک گذاری های مختلف برای شما دردسر ساز خواهد شد. نام تیم را ساده انتخاب کنید

 

نام شما نباید کسب و کار شما را محدود کند
برخی نام ها شاید در گام های ابتدایی برای شما درد سر ساز نشوند اما اگر به توسعه ی تیم و کسب و کار خود فکر کرده اید باید نامی را برگزینید که شما را محدود نکند. مثلا نام "تاکسی یاب تهران" که محدود به محدوده ی جغرافیایی تهران است یا "کسب و کار زنان" که محدود به جنسیت است . بزرگترین مثال این روزهای کسب و کار ایران هم دیجی کالاست که خیلی ها میپرسند : دیجی کالا چرا حوله حمام میفروشد ، مگر قرار نبوده کالاهای دیجیتال عرضه کند. بله همه اینها مثالی از نام هایی که دست و پا گیر کسب و کارها میشوند. بهتر است از همین ابتدا دور نمای توسعه ی خود را برنامه ریزی کنید تا نام انتخابی ، شما را محدود نکند.

جستجو در اینترنت
شما نیاز دارید پس از انتخاب هر نام اولیه جستجوی کاملی در اینترنت انجام دهید . چرا که ممکن است بسیاری از کسب وکارهای دیگر هم نام شما باشند و این خیلی خوشایند نیست . شما باید تک باشید . تا با جستجوی نام شما مستقیما موتورهای جستجو وبسایت های مرتبط با کسب و کار شما را به نمایش بگذارند. انتخاب نام نامناسب که مشابه یا نزدیک به نام های دیگر میتواند برای ارائه کسب و کار شما مشکل ساز باشد.

حتما بفکر دامنه ی .com باشید
شاید کمی غیر معقول بنظر برسد چرا تاکید من روی دامنه ی .com است . اما به این توجه داشته باشید از آنجایی که اکثر کسب و کارها با دامنه های دات کام به نشر اطلاعات خود میپردازند بصورت پیش فرض دامنه ی کسب و کارها در ذهن اکثر مخاطبان .com است. این مورد از یک سو و از سوی دیگر اینکه اگر شما علاوه بر دامنه مد نظر خود مانند : .ir یا .net یا .org دامنه ی .com برای خود ثبت نکنید ممکن شخص دیگری این دامنه را خریداری کرده و از آن برای منافع خود سوء استفاده نماید.
در اینجا لازم میدانم یک ابزار مفید به نام bustaname را به شما معرفی کنم. این وبسایت به شما کمک میکند تا علاوه بر پیدا کردن نام مناسب از آزاد بودن دامنه های پیشنهادی نیز مطمئن شوید. یکی از مزایای این وبسایت این است که اگر شما یک نام را در آن جستجو کنید نام های پیشنهادی برای شما تولید میکند که مترادف نام های انتخابی شماست .

نام شما باید خاص باشد
نام شما باید متبادر کننده مفهوم کسب و کارتان باشد. بهترین نام ها نامهایی هستند که مفهوم کسب و کار خود را نیز به همراه دارند مخصوصا اگر همه ی جوانب آن را پوشش دهند. شما نباید درگیر نام هایی مانند یاهو ، گوگل یا آمازون شوید . این نام های بی معنی به خودی خود هیچ ارزشی ندارند و به همین دلیل هزینه ی زیادی برای انتشار مفهوم و تبلیغ انها انجام شده . نام های مناسب از نظر من برای کسب و کارهای نوپا میتوانند نام هایی مانند : OnlineTickets.com یا Administer.com هستند که مفهوم کسب وکار را به خوبی به مخاطب خود میرسانند ضمن اینکه انتخاب چنین نام هایی کمک بسزایی به موتورهای جستجو خواهند کرد.

طوفان فکری ( Brainstorming )
یکی از راه های بسیار مفید برای انتخاب نام با در نظر گرفتن همه ی شرایط برگزاری جلسات طوفان فکریست . شما در این جلسات بدون فکر به همه ی جوانب ، صرفا یک سری کلمات را سر هم میکنید و یک نفر بعنوان دبیر جلسه انها را یادداشت میکند تا در انتهای جلسه مورد بررسی بیشتری قرار بگیرند.البته ابزارهای مفیدی برای این موضوع نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها میپردازیم.
VisualThesaurus :این ابزار بسیار جالب به شما کمک میکند تا کلمات را با مشاهده گراف آن جستجو کنید
Shopify Business Name Generator :این سایت با ترکیب کردن کلمات مورد نظر شما با کلمات مرتبط نام های زیادی را به شما پیشنهاد میدهند
NameMesh : با استفاده از کلمات مورد نظر شما دامنه های مختلفی را با دسته بندی های مشخص به شما ارائه میدهد.

نام دوست داشتی
با توجه به تمام نکات بالا اما نکته ی مهم دیگرهم هست که باید به آن توجه کرد، شما باید نامی که انتخاب کرده اید را دوست داشته باشید . شما قرار است مدتی طولانی با این نام زندگی کنید، پس مطمئین شوید که با وجود این نام خوشحالید و این نام میتواند به کار تیمی شما رونق دهد.فراموش نکنید همیشه چاشنی خلاقیت کمک کننده خواهد بود.

در انتها از اینکه این یادداشت را مطالعه کرده اید از شما سپاسگذارم و موفقیت روز افزون را برایتان آرزومندم

به اشتراک بگذارید

درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

© Copyright 2013, All Rights Reserved