1ژانویه
منتور واقعی ، منتور ساختگی

منتور واقعی ، منتور ساختگی

یکی از معضلات اکوسیستم استارتاپی ما عدم شناخت کامل و صحیح از جایگاه و نقش منتورهاست. زمانیکه اولین نداهای ایجاد اکوسیستم استارتاپی به گوش رسید و متعاقب آن رویدادهایی برگزار شد افرادی بعنوان منتور به سرعت جذب این اکوسیستم شده و نقش منتور را برای مخاطبان این حوزه ایفا میکردند . اما سوال مهم اینجاست : آیا آنها با جایگاه و اهمیت نقش منتور به اندازه ی کافی آشنا بوده و هستند؟
در این یادداشت من قصد دارم تا خلاصه ای از تجربیات و مطالعات خودم در این حوزه را با شما مطرح کنم تا بتوانم از نقطه نظرات شما در موضوع مورد بحث نیز بهره ببرم.


به باور من نقش منتور برای یک استارتاپ به اندازی وجود آب برای حیات موجودات زنده روی زمین اهمیت داشته و مقدس است. اینکه یک منتور دارای تجربیات بسیار ارزنده ای در حوزه ی کسب و کارهای نوپا و موفق است، بدین معنا نیست که مهارتهای کافی و لازم برای ایفای نقش منتورینگ را دارد و شاید نتواند اشتیاق و ارتباط کافی را در کارآفرینان تازه کار ایجاد کند. وقتی عهده دار مسئولیت منتورینگ میشوید باید نقش هایی مانند : الگو ، انگیزه ساز ، مشاور ، مربی و خط شکن را برای مخاطبان خود ایفا کنید و این را بدانید که تنها پاداش برای شما موفقیت یا شکسته همراه با دانش و آگاهی آنهاست .
منتورهایی که شش اصل مطرح شده در ادامه این مطلب را رعایت میکنند ، مطمئنا تاثیرات بسیار خوب و شگفت انگیزی را بر کارآفرینان تحت نظر خود خواهند داشت و به آنها برای غلبه بر چالش ها و موانع پیش رو کمک شایانی میکنند.

داشتن تجربه در دنیای واقعی
منتورها با توجه به تجربیات و مهارتهایی که در دنیای واقعی کسب کرده اند به رشد و پیشرفت کارآفرینان کمک کرده و راه رسم ساخت و توسعه ی کسب وکار های نوپا را می آموزند. درهای بسته فقط به دست کلیدهای طلایی منتوری باز میشود که آنها را پیش از آن خود تجربه کرده و نتیجه ی آن را دیده است . فرضیات تئوریک همیشه در دنیای واقعی با آنچه در مقالات و کتاب ها نوشته مطابقت ندارند. زمان ما در کسب و کارهای استارتاپی برای رسیدن به هدف بسیار کمتر از آن است که بخواهیم استارتاپ خود را تبدیل به یک محیط آزمایشگاهی برای سعی و خطای دیگران کنیم.

شنونده تمام عیار
ما با یک دهان و دوگوش متولد شده ایم و باید نهایت استفاده از آن را ببریم. گوش دادن دقیق به حرف های دیگران یکی از قوی ترین ابزارهایی است که برای یادگیری ، تحلیل و ایجاد را حل به آن نیاز داریم.شنونده ی خوب بودن به معنای کمتر صحبت کردن ، گوش دادن با دقت به آنچه گفته می شود و حتی شنیدن حرفهایی است که مخاطب باید میگفت اما نگفته .شنونده ی خوبی باشید تا سخنان شما برای مخاطبانتان اعتبار و نفوذ بیشتری داشته باشند.

مشتاق شبکه سازی
شبکه سازی و ایجاد ارتباطات مواثر با جامعه ی پیرامون یکی از کلیدی ترین نکات دست یابی به موفقیت است. یک منتور موفق پیش و بیش از هرچیزی به یک شبکه ی ارتباطی قوی ، مثبت و معنادار نیاز دارد. داشتن روابط هدفمند و معنادار یک معامله ی دوسر برد خواهد بود که هیچ بازنده ای ندارد .

بخشنده باشید
امروزه از خودگذشتگی ، فداکاری و پختگی و وقار شاید بسیار نادر باشد. به عنوان یک منتور، ارزش شما بر انگیخته از خرد و بینش عمیق شما نسبت به مسائل پیرامونتان است. هر چه بیشتر به دنیای اطرافتان ارزش و انرژی بیشتری بدهید ، بلعکس از آن بیشتر بهره خواهید برد. بی چشم داشت ببخشید تا ارزش بیشتری پیدا کنید . بقول معروف ، تو نیکی می کن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز.

کمی بی رحم
گاهی اوقات همه ما در موقعیتی قرار میگیریم که باعث منقلب شدن و بالارفتن ضربان قلبمان میشود . مخاطبان شما از این قاعده مستثنا نیستند و شما نباید نگران این باشید که مبادا دچار چنین شرایطی شوند . گاهی کمی بی رحمی لازم است چرا که باید کارآفرینانی که شما منتورینگشان را بر عهده دارید با دنیای واقعی و شرایط واقعی روبرو شوند. شاید بتوانیم نام این بخش از کار را "عشق معقول" بگذاریم.

پرسش مناسب در زمان درست
اصلی ترین مسئولیت شما بعنوان یک منتور در ابتدای شکل گیری یک کسب و کار نوپا ، پرسیدن سوالات درست است که منجر به بالابردن توانایی آنها در ارزیابی های آینده شود . طرح سوالات مهم و مناسب باعث بالارفتن شانس موفقیت استارتاپ خواهد شد. این پرسش ها باعث تغییر طرز تفکر کارآفرینان شده و آنها را به واقع گرایی دعوت میکند. شما باید بیش از اینکه بخواهید در ابتدای کار راه صحیح و هموار را پیش روی کارآفرینان قراردهید باید با سوالات مناسب آن ها را به چالش کشیده و در عین حال آن ها را دعوت به حل این چالش ها نمایید.

در انتها باید متذکر شد که توقع کارآفرینان از شما بعنوان یک منتور بسیار بالاست . شما باید به آنها در همان ابتدای راه نقش خود را بعنوان یک منتور و تفاوت های آن با یک مربی فوتبال توضیح دهید.در آینده یادداشتی در همین مورد خواهم نوشت و تقاوت های یک مربی و آنالیزور با منتور را شرح خواهم داد.

به اشتراک بگذارید

درباره admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*

© Copyright 2013, All Rights Reserved